Maligní melanom je nejzhoubnější kožní nádor. Ročně jím u nás onemocní asi 2.000 lidí

13. květen 2015

Maligní melanom se objevuje více u mužů, než u žen. Typickým pacientem je muž nad 55 let, u žen je tento nádor nejčastější mezi 25. a 30. rokem. V rámci preventivního Evropského dne proti melanomu o tom v pořadu Třináctka Plus mluvila přednostka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová.

„Počet nových případů melanomů u nás roste, neví se proč, a rozhodně to není dobré. Potěšitelné ale je, že pacienti začínají přicházet včas, v počátečních stádiích nádoru, kdy ještě nestihl vytvořit metastázy a lidé tak mají šanci až z 97% případů se úplně vyléčit," říká dermatoložka.

Kontrola u kožního lékaře je bezbolestná

Nejdříve se vyplní dotazník, kdy se zjišťuje například náš vztah k opalování, rodinná anamnéza a pak se pohledem či digitálním dermatoskopem zkontrolují znaménka po těle. U nerizikových pacientů stačí pravidelné kontroly maximálně jednou za rok.

Jak melanom na těle poznáme?

„Maligní melanom může vzniknout na úplně zdravé kůži, ale stejně tak se může vyvinout i z mateřského pigmentového znaménka, které ale nebývá vrozené a objevuje se zhruba v předškolním věku. Obvykle se na kůži objeví temná hnědočerná tečka v rovině kůže, která se postupně může zvětšovat, vyvyšovat, takže v dospělosti to může být takový pupínek nad povrchem kůže, který může mít i stejnou barvu s kůží. Pokud se však znaménko začne měnit, může být nesymetrické, mít nepravidelné okraje i různé rozložení pigmentu, začne svědit, případně i krvácet, jsou to obecné příznaky, kdy bychom takové znaménko měli ukázat kožnímu lékaři. Ten posoudí, zda-li to je, či není něco nebezpečného," vysvětluje profesorka Hercogová.

Čtěte také

Prevencí proti melanomu je také správná péče o naši kůži na slunci, které je prokázaným karcinogenem stejně jako kouření. Jak se „zdravě" opalovat, si můžete poslechnout ze záznamu pořadu Třináctka Plus.

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...