Lidé prchající před válkou najdou ubytování v dalším pražském hotelu. Provoz zajistí Skautský institut

9. březen 2022

Místo turistů teď v některých pražských hotelech přespávají lidé prchající z Ukrajiny. Zhruba 200 jich dnes najde dočasný domov v dalším hotelu na okraji centra Prahy. Na starosti ho bude mít Skautský institut spolu se svými dobrovolníky. Zázemí stihli připravit během několika dní.

Za recepční deskou se parta skautů sklání nad tiskárnou, připravují mapy hotelu a jeho nejbližšího okolí v ukrajinštině. Za počítačem v atriu sedí studentka sociální práce Martina, která během koronavirové epidemie pomáhala v jednom z covidových hostelů. Teď má na starosti přípravy a celý management. „Momentálně se snažíme vyřešit směny, aby byly zajištěny všechny recepční a zároveň dobrovolníci, kteří nám mají přijít pomoct. Zajistit, aby tady bylo dost věcí, humanitární pomoc, připraveny pokoje, všechno se to děje za pochodu.“

„Za prvé jde určitě o to, aby ti lidé měli kam složit hlavu, bylo tady jídlo. Za druhé bychom jim určitě rádi nějakým způsobem pomáhali s věcmi, které vedou k legálnímu pobytu. Ta třetí rovina je vytvořit tady zázemí pro to, aby jim to pomáhalo jít někam dál, aby se tady pro ně mohla najít práce,“ vypočítává ředitel Skautského institutu Miloš Říha.

S hoteliéry se na dočasném ubytování pro uprchlíky domlouvá Jan Bárta z investorské společnosti Pale Fire Capital. „První hotel s 250 lůžky už je plně obsazen a v zámku v jižních Čechách už také máme první rodiny. Snažíme se teď ubytovat co nejvíc lidí, protože ta vlna je vlastně teprve v prvních fázích.“ Společnost chce v Praze zajistit ještě další ubytovací kapacity, dosáhnout chce na celkový počet jednoho tisíce.

Spustit audio