Lidé odhlašují pevné telefonní linky

Desetitisíce zákazníků Českého Telecomu mění svůj dosavadní cenový program na jiný tarif, další klienti dokonce pevné telefonní linky ruší úplně. Důvodem je ohlášené únorové zvýšení měsíčního paušálního poplatku. Například u nejčastěji používaného programu Home Standard to bude ze současných 175 na 299 korun. Naopak se stále zvyšuje počet lidí, kteří vlastní mobilní telefon.

Právě cenová politika Českého telecomu je podle analytika společnosti Atlantik finanční trhy Petra Švarce důvodem k přechodu na mobilní síť.

"Samozřejmě souvislost tam je, ale je třeba říci, že Český Telecom má skoro 4 000 000 pevných linek. To znamená, že pokud dojde k odhlášení desetitisíců zákazníků, tak to je nepatrná část," připomněl Petr Švarc. "Pro Český Telecom bude důležité využití pevných linek pro připojení k internetu, a to se zatím s mobilními telefony použít nedá," uvedl pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Postup Českého Telecomu se nelíbí mnoha politikům. Hlavně sociální demokracie a Čtyřkoalice varují před tím, že zdražování paušálu - a tím pádem odrazování stálých zákazníků - může firmě uškodit před její privatizací. Analytik Raiffeisenbank Jindřich Svátek má za to, že kdyby bylo takových případů hodně, skutečně by se to mohlo projevit na ceně akcií. Poplatky za paušál od domácností totiž podle něj tvoří velkou část příjmů Telecomu.

"Když vezmeme v úvahu, že v České republice je sedm milionů mobilních telefonů, tak si ty domácnosti skutečně rozmyslí, jestli je pro ně výhodné mít pevnou linku, nebo radši používat mobilní telefon. Bude záležet na tom, kolik lidí se rozhodne pro zrušení fixní linky, a to se pozná až v 1. čtvrtletí, kdy Český Telecom bude publikovat svoje výsledky", uvedl Svátek.

Český Telecom ale tvrdí, že zájem o zrušení telefonních linek zatím není veliký. První přesná čísla ale bude mít až koncem ledna. Podle mluvčího Vladana Crhy se firma citelného odlivu svých zákazníků neobává. "Protože ta cenová nabídka je taková, aby si tam to své našel každý zákazník", řekl Crha Radiožurnálu. Podle něj někteří lidé, kteří v současnosti uvažují o zrušení telefonu, nakonec jen přejdou na výhodnější tarif. O změnu tarifu zatím podle Telecomu požádalo asi 10 tisíc lidí.

Telecom má také spočítáno, že zákazníci, kteří provolají třeba jen 20 korun měsíčně, jsou pro něj ztrátoví. A právě ti pevné linky odhlašují především.

Spustit audio
autoři: Marek Janáč , mkp , duv , pkv , mta