Létající redaktorka na zámku u Matěje Stropnického: Je to památka, která potřebuje hodně dřiny

Bývalý politik, trochu herec ale především novinář Matěj Stropnický se už před nějakou dobou rozloučil s životem ve městě a rozhodl se definitivně odstěhovat na venkov. Kdo by to byl ale čekal, že odejít  z města znamená odstěhovat se na zámek. A tak už druhým rokem žije Matěj společně se svým partnerem hercem Danielem Krejčíkem na zámku v Osečanech.

Když jsem za nimi do Osečan mířila, po cestě jsem přemýšlela, jaké to asi je, probouzet se v zámeckém pokoji s pocitem, že je tohle můj domov. Zase taková idyla to ale není. Tenhle krásný objekt je ve skutečnosti zchátralá památka, která potřebuje hodně péče a taky tvrdé dřiny. A tu si tady kluci užijí dosyta.

Létající redaktorka u Matěje Stropnického na zámku v Osečanech

Vítají mě před vchodem na nádvoří a s úsměvem na tvářích mě zvou dovnitř. Vystoupáme po starých dřevěných schodech do prvního patra. Z okna je odsud nádherný výhled do okolních lesů. Tohle prý taky kluky přesvědčilo zámek koupit. Dáváme si zázvorový čaj a jdeme natáčet.

Létající redaktorka u Matěje Stropnického na zámku v Osečanech

Na začátku byl nápad vysadit alej, pak nějakou dobu hledali staré opuštěné domy a přemýšleli taky o koupi mlýna nebo horské boudy v Krkonoších. Nakonec ale narazili na inzerát o prodeji zámku a místo se rozhodli hned navštívit. Život na zámku si mohli na tři měsíce vyzkoušet nanečisto, protože dostali od majitelů klíče.

Během našeho rozhovoru s Matějem pochopím, že práce kolem stále je a spousta ještě bude. A taky, že všechno nejde hned. Opravit kulturní památku totiž není jen tak a všechno trvá třikrát tak déle. Podotýkám, že zámek má celkem 28 místností a opravená je zatím jedna. Ta, ve které teď pár žije. K zámku taky patří téměř sedmihektarový pozemek lesů. Všechno tohle proto stojí obrovské úsilí a taky peníze.

I tak sám Matěj pořád tvrdí, že koupit zámek bylo prý jedno z jeho nejlepších rozhodnutí v životě a já jim v tom jejich počínání budu rozhodně držet palce.

Vaše #letajiciredaktorka

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...