Kvůli Nemocnici Na Františku by mohlo být referendum

12. prosinec 2017

Kvůli budoucnosti pražské Nemocnice Na Františku bude možná místní referendum. V diskusi o programu zastupitelstva Prahy 1, která nemocnici spravuje, to dnes řekl zastupitel Petr Kučera (Zelená pro Jedničku). Na program jednání zastupitelstva se ale téma nedostalo. Aby se místní referendum mohlo uspořádat, musí ho v Praze 1 podpořit aspoň deset procent z oprávněných voličů. V podzimních volbách jich bylo 21.556.

Radnice vypsala koncesní řízení, v němž chce hledat provozovatele nemocnice na příštích 35 let. Městská část ročně dává na provoz zařízení asi 60 milionů korun ročně. Dalších 30 až 40 milionů korun stojí obnova přístrojů a vybavení. Zájemci mají na podání nabídek ještě dva dny.

Opozice žádala téma zařadit na program jednání a pozastavení nebo zrušení koncesního řízení. Zařazení bodu na program podpořili i senátor Václav Hampl (nezávislý za KDU-ČSL a Zelené) a poslanci Jan Čižinský (KDU-ČSL) a Ondřej Profant (Piráti). Na jednání ale bod zařazen nebyl, pro bylo 11 zastupitelů, jeden proti a 13 se zdrželo. Na jednání dorazila asi dvacítka občanů, kteří zrušení řízení podporovali, někteří měli transparenty.

Čižinský, který je starostou Prahy 7, pro níž je nemocnice spádová, navrhl, aby se o nemocnici postaral pražský magistrát. To podporují i Piráti. "S takovými smlouvami, jaké jsou zde navrženy, máme v Praze 7 ty nejhorší zkušenosti," řekl. Chybí v nich podle něj sankce pro koncesionáře, naopak postihují městskou část, která i nadále bude nemocnici finančně podporovat několika desítkami milionů korun ročně a hradit opravy budovy nad dva miliony korun.

Místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek uvedl, že koncesní řízení v této fázi není třeba rušit. "Jsem připraven navrhnout jeho zrušení, pokud nabídky nebudou pro Prahu 1 výhodné," řekl. Podle radního Ivana Solila (ČSSD) se dá předpokládat, že by pro příští rok byly náklady na provoz kolem 100 milionů korun. Magistrát dosud na provoz přispíval pěti miliony ročně.

Celková hodnota koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Firmy mohou nabídky podávat do 14. prosince, vítěz by měl být znám 15. ledna a smlouva vstoupit v platnost od 1. března. Konkrétní podoba smlouvy vzejde z výběrového řízení.

Nemocnice na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městskou polikliniku. Nemocnice má 120 lůžek akutních a 60 léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou zhruba dvě procenta pražského lůžkového fondu.

zdroj: ČTK
Spustit audio