KULTURNÍ TIPY: Otevření Národního technického muzea a Hradecký slunovrat

19. květen 2020

S uvolněním opatření i koncem nouzového stavu se zájemcům otevírají prostory dosud zavřených muzeí či galerií. Po dvou měsících tak bude možné znovu navštívit Národní technické muzeum v Praze. A v úterním streamu Hradeckého slunovratu nabídnou Ivan Trojan a Petr Czudek pozvánku na vystoupení Dejvického divadla v rámci odloženého festivalu.

Otevření Národního technického muzea

Národní technické muzeum na pražské Letné hlásí od úterý otevřeno. Po dvouměsíční pauze zve návštěvníky na bezpečnou prohlídku devíti expozici a šesti výstav.

Přístupná je diváky velmi žádaná výstava Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte, stejně tak vyhledávaná Dopravní hala, kde jsou historické vagony, lokomotivy, automobily i letadla a lidé mohou zamířit i na výstavu věnovanou technice a přístrojům z doby totality, k atraktivním exponátům tam například patří maketa sledovacího kočárku vytvořená podle originální dobové dokumentace.

„Jsem velice rád, že se Národní technické muzeum opět otevírá pro návštěvníky. Děkuji kolegům za jejich práci v komplikovaných podmínkách a všem návštěvníkům, kteří do muzeum v blízké době zavítají. Pro jejich bezpečnost jsme udělali maximum a věřím, že budou mít pochopení pro určitá aktuální opatření. Především bych ale chtěl poděkovat zdravotníkům, hasičům a policistům za jejich mimořádné úsilí v posledních týdnech. Pro členy Integrovaného záchranného systému jsme jako alespoň malé poděkování připravili volné vstupenky do muzea,“ uvedl ředitel muzea Karel Ksandr.

Stream Hradeckého slunovratu

Ivana Trojana a Petra Czudka spojuje kromě dlouholetého přátelství také láska k divadlu a basketbalu. Nejen o tom spolu budou oba pánové hovořit ve streamu Hradeckého slunovratu v úterý od osmi hodin večer. Jejich rozhovor bude zároveň pozvánkou na představení Dejvického divadla „Vražda krále Gonzaga“, které bude v Hradci nad Moravicí v neděli 28. června.

Nově pořadatelé Hradeckého slunovratu vzkazují, že letos koronaviru navzdory festival bude - a to ve dnech 27. a 28. června, kde vystoupí mimo Dejvické divadlo také Jiří Pavlica s Hradišťanem nebo kapela.

autor: ela
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...