Kdo se bojí umělé inteligence? Kde pomáhá a jaké jsou její nástrahy? Odpověď hledejte v Goethe-Institutu

7. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kdo zhatí plány podivných biorobotů?

Digitální technologie, algoritmy, roboti, umělá inteligence. To všechno se stalo součástí našeho každodenního života. Téma silně rezonuje i německou společností. Právě proto se Goethe-Institut v Praze rozhodl otevřít tematický prostor, který se umělou inteligencí zabývá.

Goethe-Instit pojmenoval tematický prostor otázkou Kdo se bojí umělé inteligence? Podle tiskového mluvčího institutu Tomáše Moravce je otázkou, kdo by měl mít z umělé inteligence ve skutečnosti strach. „Možná někdo, možná všichni. Název je trochu provokativní. Vychází z toho, že umělá inteligence ovládá naše životy víc, než bychom si možná uměli představit nebo než by nám bylo milo,“ komentuje.

V tematickém prostoru se snaží návštěvníkům ukázat, kde všude může umělá inteligence pomoci i to, jaké jsou její nástrahy. „Je tady několik přístrojů. Můžete si například vyzkoušet hovor s virtuálním Goethem. Velmi zajímavý je exponát, kdy můžete převádět svou řeč do psané podoby s pomocí mikrofonu a rovnou ho překládat do angličtiny a do němčiny. A také tady máme ukázky toho, jak může robot nebo umělá inteligence psát divadelní hru,“ vyjmenovává Tomáš Moravec, co všechno si mohou návštěvníci v Goethe-Institutu vyzkoušet.

Mluvčí také prozradil, že zájemci se mohou zapojit i do doprovodného programu. Třeba přednášky na téma umělé inteligence nebo workshopu s ukázkou toho, jak fungují Lego roboti. Tematický prostor je možné navštívit do konce roku.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...