Kameny schované ve vodě i jedovaté rostliny. V létě čeká na děti řada nástrah

V létě se dětem stane nejvíc vážných úrazů. Většinou jsou spojené se sportovní aktivitou. Štěpánka Duchková se v pořadu K věci ptala lékaře dětské pohotovosti Fakultní nemocnice Motol Pavla Bočka, jak lze takovým úrazům předejít. Řeč přišla i na letní infekční nemoci a jiné nástrahy.

Ze statistik vyplývá, že chlapci se zraní častěji než dívky. Nejčastějšími dětskými úrazy jsou zlomeniny zápěstí, lokte a klíční kosti, následují zranění hlavy a mozku způsobené pády z kola a výšek. „Nejhorší je kolo a trampolína,“ říká doktor Boček, „ale na druhou stranu jsme zase rádi, že děti vůbec sportují, protože počet případů dětské obezity stoupá.“

Místa, kde se děti zraní, se podle Pavla Bočka rok co rok opakují. „Jsou to koupaliště, tábory, hřiště. Zraní se při různých překážkových bězích, pádech z kola, při míčových hrách. Často skáčou do vody, ve které je nějaká překážka. Děti do 5 let věku se nejčastěji zraní doma a v okolí, kde jsou nástrahou třeba otevřená okna.“ Důležitá je prevence – třeba pitný režim: „Snížený pitný režim znamená sníženou pozornost.“

Dětem v létě hrozí i alergie na sluníčko, úpal, úžeh, ohrožují je infekční nemoci, mohou sníst jedovaté bobule. „Pamatuji se, že dítě snědlo kus masožravé rostliny, která mu popálila jícen,“ jmenuje doktor Boček jeden z případů. Důležité je, aby děti věděly, co v případě potíží dělat – jak sehnat pomoc a jak zavolat na tísňová čísla.

Vraní oko čtyřlisté
Spustit audio