Jiří Nekvasil: Život je příliš krátký na to, abychom na jevišti viděli pořád ty stejné opery

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Nekvasil

Jiří Nekvasil působil jako umělecký šéf ve Státní opeře Praha, jako šéf opery Národního divadla v Praze a od roku 2010 je ředitelem ředitelem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Byl hostem v pořadu S vámi v Praze a mimo jiné mluvil i o festivalu Ostrava v Praze.

Jiří Nekvasil vzpomíná na své působení v Praze rád. Na scénách, kde působil, se mu podařilo uvést řadu děl, které do té doby v Praze ještě nebyly. „Vzpomínám na to jako na dobu plnou práce, jako na školu života pro sebe i na velkou divadelní školu, jsem za ta léta rád,“ vzpomíná Jiří Nekvasil. Je ale odpůrcem sloučení Národního divadla a Státní opery. „Byla to velká výhoda, když v Praze byly opery dvě. Existovala přirozená konkurence v nabídce. Mrzí mě, že se nenašly peníze na to, aby se tu mohly rozvíjet dva soubory.“

Národní divadlo moravskoslezské

Co se změnilo, když Jiří Nekvasil změnil působiště z Prahy na Ostravu? „Hlavní změna je, že jsem byl šéfem opery, ale teď jsem ředitelem čtyřsouborového divadla. Jsem v pozici kapitána, který musí řídit remorkér tím správným směrem. Jsem rád, že veškeré zkušenosti, které jsem za život nasbíral, teď můžu zúročit.“

Ostrava v Praze

Festival Ostrava v Praze nabídne několik inscenací ostravského Národního divadla. V neděli 8. listopadu je to opera Ohnivý anděl, kterou soubor nastudoval v ruském originále. Ve čtvrtek 12. listopadu je na programu v divadle Komedie inscenace Slyšení, 15. listopadu ve Vinohradském divadle Rozhovory s astronauty. „To je studiové představení, text je zajímavý, jsou to takové nečleněné monology, příběh au pair z východu. Představíme hlavně mladší část našeho ženského činoherního souboru,“ vysvětluje Jiří Nekvasil. Další inscenací, tentokrát na hlavní scéně Vinohradského divadla, bude 15. Listopadu inscenace Večeře, podle románu nizozemského autora, zajímavý příběh o odpovědnosti rodičů za činy svých dětí.

Muzikály

Národní divadlo moravskoslezské získalo ocenění za Fantoma londýna. Teď připravuje Jesus Christ superstar, momentálně vybírají herce a premiéra se pjřipravuje na březen 2016. „To je už u nás čtvrtý muzikál Anrew Lloyd Webbera. Musím se pochlubit, Tim Rice navštívil u nás v Ostravě reprízu Josefa a byl spokojen. Tak doufám, že přijede i na Ježíše,“ uzavírá Jiří Nekvasil.