Jeho vystoupení v Praze se zařadilo mezi největší koncerty v Česku. Ed Sheeran slaví 30. narozeniny

17. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ed Sheeran vystoupí příští léto v Praze

Nemá problém vyprodat největší koncertní sály po celém světě, a někdy mu nestačí ani ty. Přesně to je případ zpěváka Eda Sheerana. Britský muzikant ve středu 17. února slaví 30. narozeniny!

Většinou nepotřebuje žádnou doprovodnou kapelu, na podium přijde v obyčejném tričku a začne hrát na kytaru. Takové jsou koncerty britského zpěváka Eda Sheerana. Vůbec poprvé se objevil na lokální londýnské televizní stanici před 13 lety.

Už o rok později odehrál přes 300 koncertů a v roce 2011 vydal svoje první album. Ed Sheeran si zazpíval i s italským tenoristou Andreou Bočelim a fanoušci ho mohli slyšet i v nejvyšším patře Empire State Building v New Yorku.

Britský zpěvák s irskými kořeny své celosvětově známé hity zazpíval i v Česku. Na dva vyprodané koncerty před dvěma lety dorazilo do pražských Letňan 150 tisíc fanoušků. Jen pro srovnání – na Rolling Stones v polovině 90. let přišlo 115 tisíc fanoušků a o 5 tisíc víc pak na Michaela Jacksona.

Ed Sheeran patří k nejposlouchanějším interpretům na internetu. Singl Shape of You se stal nejprodávanějším singlem všech dob v Británii. Na kontě má čtyři trofeje Grammy a na konci roku 2017 obdržel Řád britského impéria za své aktivity v oblasti hudby a charity.

autoři: Jiří Štefl , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.