Jediná funkční Betlémská kaple v Praze je ukrytá na Žižkově

25. prosinec 2017

Kostel sboru Českobratrské církve evangelické se nachází uvnitř bloku pavlačových domů v Prokopově ulici. První bohoslužba se zde konala 29. června roku 1914, den po atentátu následníka rakouského trůnu v Sarajevu.

Jediný kubistický kostel v Praze a jeden ze dvou v republice pochází z dílny architekta Emila Králíčka. Kubistického ducha stavby zdůrazňuje malba interiéru, kterou v roce 1992 provedli studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Jinak je vnitřek protestantsky strohý, bez okázalé výzdoby. Na rozdíl od repliky původní Husovy kazatelny v historickém centru města je Betlémská kaple na Žižkově od svého počátku plně funkčním duchovním místem.

Betlémská kaple ve vnitrobloku na Žižkově
Betlémská kaple na Žižkově, farář Pavel Kalus

Na místě kostela založeného svatým Václavem vytvořil Václav Havel Pražskou křižovatku

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...