Jazzman Josef Krajník v Nočním proudu

11. září 2014

Milovníci špičkového domácího jazzu pozor! Pozvání Miloše Skalky k nočnímu proudění 10. září přijal trumpetista a kapelník Josef Krajník, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s kapelou Metropolitan Jazz Band. Studiový host představil nahrávky svého domovského orchestru a jeho instrumentálních či pěveckých hostů. Poslechněte si.

Pražský rodák Josef Krajník, který v těchto dnech slaví půlkulaté narozeniny (narodil se 9. září 1939), získal základy hry na trubku v Lidové škole umění a v roce 1958 vstoupil – inspirován světovým rozmachem revivalismu – na pražskou jazzovou scénu souborem Dixie 24, který založil. Souběžně působil v Orchestru Harryho Warda a stál u zrodu Big bandu Malostranské besedy.

V letech 1963 až 1966 sbíral Josef Krajník cenné zkušenosti jako profesionální trumpetista v různých tanečních orchestrech (Havlíček, Liška, Lochman, Šmidrkal) a po delší pauze pak svou muzikantskou činnost obnovil v roce 1972 založením kapely Metropolitan Jazz Band, v jejímž čele stojí dosud.

V polovině sedmé dekády minulého století získal Josef Krajník se svým souborem mnoho prestižních ocenění na domácích hudebních festivalech a orchestr začal působit i v zahraničí. Během dalších let navázal kongeniální spolupráci s několika jinými soubory (mj. Volf Jazztet, Pražský swingtet) a v roce 1985 se zúčastnil dixielandového festivalu v Sacramentu, hlavním městě amerického státu Kalifornie.

Vedle hry na trubku a úlohy kapelníka Josef Krajník rovněž aranžuje a komponuje, jeho vitální způsob hry nezapře armstrongovskou inspiraci. Ve svém oboru patří Josef Krajník mezi absolutní špičku domácích trumpetistů. Ze zpěváků, s nimiž jeho kapela spolupracovala či spolupracuje, připomeňme alespoň Evu Olmerovou, Evu Pilarovou, Karla Hálu a Jitku Vrbovou.

Josef Krajník pozval své příznivce i na narozeninový koncert, který odehraje v pondělí 6. října v pražském Divadle U hasičů.

autor: Miloš Skalka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.