Jamajská pohoda aneb cool runnings, baby

24. leden 2015

I přes zanedbatelnou rozlohu ji zná celý svět. Jamajka je pravlastí reggae, ska a dredů. Produkuje výborný rum i luxusní kávu. Na třetí největší ostrov Karibiku vás vzal další díl pořadu Mezi kontinenty. S průvodcem Karlem Starým si povídala Klára Škodová.

Jamajka je největším anglicky mluvícím ostrovem v této oblasti a setkáte se tu s mnoha krásnými rčeními. „Asi takové nejběžnější je cool runnings. Nejvhodněji by se to dalo přeložit asi jako klídek, pohoda, žádný spěch. To byl i originální název filmu, který u nás známe jako Kokosy na sněhu,“ říká Karel Starý. Námětem filmu se stal příběh jamajského bobového týmu, který se účastnil zimních olympijských her.

Symbol Jamajky – rastafariáni

Jamajka si zažila koloniální éru, za které sem byli dováženi otroci na práci. „Takovým duchovním otcem rastafariánů byl Marcus Garvey, byl to se vším všudy předchůdce Martina Luthera Kinga. Hlásal, že jsou černoši na Jamajce v zajetí a přijde doba, kdy se vrátí zpět do Afriky. Tehdy byl v Habeši, dnešní Etiopii, zvolen nový císař. Jeho šlechtický titul byl Ras a jméno Tafari a pro ně to bylo potvrzením, že existuje nezávislý černý stát. Začali jej uctívat jako svého proroka a po něm se to hnutí nazývá rastafariáni.“

„My známe rastafariány jen díky dredům a kouření marihuany, ale ta filosofie je samozřejmě úplně o něčem jiném, tohle jsou jen ty nejlacinější vizuální atributy. Ti praví rastafariáni, kteří žijí podle této víry, těch jsou snad jen stovky a mají uzavřené komuny v horách a tam se cizinci prakticky nedostanou,“ vysvětluje Karel Starý.

Po stopách Boba Marleyho

Rastafariánství ve světě zpropagoval nejvíce Bob Marley, stejně jako zdejší hudební styl, tedy reggae. „Dříve byli 2 nejuctívanější lidé – Marcus Garvey a Bob Marley. Teď do trojice přibyl ještě Usain Bolt. Bob Marley se narodil v takové zapadlé vesničce Nine Mile, jmenovala se tak proto, že první větší obec byla devět mil daleko. Tam, kde žil a tvořil, je dnes jeho muzeum a zároveň mauzoleum, kde je pohřben. Můžete ho za nemalé vstupné jít navštívit, ale je to celé přesně proti duchu rastafariánství a říkám si, co by sám Bob Marley na ten cirkus říkal.“

Proslulý rum a luxusní káva

„Ve vnitrozemí je palírna Appleton, což je podle Jamajčanů nejlepší rum na světě. Faktem je, že patří k těm nejstarším, byla založena v roce 1749. Už v tom 18. století měla takovou pověst, že Jiří III., britský král, i George Washington si nechávali právě z Appletonu dovážet rum. Tam je možné se podívat na historickou exkurzi, po jejím skončení máte neomezenou ochutnávku. Jediné pravidlo je, že si nesmíte nic odnášet. Takové exkurze občas končí zajímavě,“ směje se Karel Starý.

Karel Starý na návštěvě Appletonu

To, co si s Jamajkou možná každý nespojí, je káva. Produkují ji tu velmi luxusní, podle odborníků jde o jednu z nejjemnějších káv světa. Pěstuje se na svazích Modrých hor. „Je to regionálně přesně vymezené výškou a dalšími atributy nutnými k tomu, aby ta káva získala certifikát Blue Mountain Coffee. Je opravdu jednou z nejdražších a nejluxusnějších, je nezaměnitelná.“

Členité vnitrozemí s nádhernými vodopády a karibské pláže

„Když bych měl říct první, co se mi vybaví z Jamajky, tak by to byly právě vodopády. Jsou snad jen dvě země na světě, kde ta první asociace jsou pro mě vodopády – Island a Jamajka. Nejnavštěvovanější jsou u Ocho Rios, Dunn´s River Falls, ono se tomu říká karibská Niagara. Jsou nejznámější, ale zdaleka ne nejhezčí. Jsou tu i jiné, relativně panenské. Můj favorit jsou vodopády Reach Falls.“

Karibské pláže na Jamajce nabízejí jemný písek i průzračné moře s korálovými útesy. Přitahují tak návštěvníky z celého světa. Kde tedy strávit dovolenou a nebýt v obležení turistů? „Tipem je jižní pobřeží Jamajky, dá se tu najít spoustu míst, kde jsou hezké pláže a příjemné resorty, ale není to tu rozhodně ještě zprofanované a těch turistů není příliš. Musím říct, že osobně mám jižní Jamajku raději než severní,“ radí Karel Starý.

autor:
Spustit audio