Jaké jsou nejlepší fotografie roku 2017? Výstava Czech Press Photo ukazuje dění u nás i ve světě

30. prosinec 2017

Do soutěže Czech Press Photo se letos přihlásil rekordní počet autorů. Mezinárodní porota vybírala z více než 7000 fotografií a nejlepší snímky jsou k vidění na výstavě na Staroměstské radnici. Fotografií roku 2017 se stal snímek Martina Bandžáka z Libanonu pořízený mobilním telefonem. "Je to taková opravdová novinářská fotografie. V tom místě, kde fotografoval, bylo zakázáno používat zrcadlovky, takže byl operativní a fotil mobilem. To monitoruje současný trend, není důležité jakou fototechnikou fotíte, ale co na té fotce je. A Martin Bandžák zachytil problematiku Blízkého východu, která je pro celý svět velmi důležitá," komentuje vítěze ředitelka Czech Press Photo Veronika Souralová.

Součástí výstavy jsou kromě fotografií také videosekce a díky velkému počtu soutěžících přibylo také více obrazovek, kde jsou prezentovány i další přihlášené snímky. Návštěvníci se rozhodně nemusí bát, že by je na Czech Press Photo zahltily fotky znázorňující jen problémy dnešní doby. Soutěžilo se v devíti kategoriích a nejpočetněji byla letos zastoupena Příroda, věda a životní prostředí. Ukázkou pozitivní série je třeba vítěz v kategorii Sport. "Vojtěch Hurych rok monitoroval devadesátiletého sportovce Jiřího Soukupa. Cestoval s ním do zahraničí i na české závody. Pan Soukup je úplně úžasný člověk, vitální, zajímá se i o umění. Sám tady byl na vyhodnocení a měl obrovskou radost z toho, že jeho fotografie vyhrály," vypráví Veronika Souralová.

Výstava Czech Press Photo 2017 potrvá na Staroměstské radnici až do konce ledna. Součástí programu jsou i komentované prohlídky (například 11. 1. v 17 hodin) a besedy s fotografy. www.czechpressphoto.cz

Fotografie z vítězné série v kategorii Portrét (autor Filip Jandourek, Hana Connor)
Nominovaná fotografie v kategorii Sport od Michala Červeného
Nejvíce fotografií bylo přihlášených do kategorie Příroda, věda a životní prostředí​ (autor Michal Dobeš)
Vítězná série v kategorii Sport s devadesátiletým sportovcem Jiřím Soukupem (autor Vojtěch Hurych)
Výstava Czech Press Photo se koná na Staroměstské radnici
autor:
Spustit audio