Jak se žije v Dánsku? Na to odpoví přednášky s novinářkou Juditou Matyášovou. Pořádá je Městská knihovna v Praze

12. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Maják na nejsevernějším cípu Jutska v Dánsku

Chcete-li se něco dozvědět o malé, ale zajímavé a progresivní zemi na severu Evropy, máte jedinečnou možnost. Městská knihovna v Praze pořádá každé březnové pondělí online diskuze nazvané Inspirace Dánskem. Přednáší na nich novinářka Judita Matyášová, se kterou mluvil publicista Václav Müller.

V březnu knihovna uspořádá ještě tři online diskuze – o prostředí na dánských univerzitách, o akčních hrdinech tamní společnosti, kterými jsou senioři, a také o cestovatelských tipech. „To bude o cestování po Dánsku, protože spousta lidí v Česku si myslí – jasně, Kodaň – ale pro mě jsou v Dánsku i mnohá jiná zajímavá města a místa,“ říká Matyášová.

Městský skanzen v Aarhus

Do Dánska začala jezdit kolem roku 2010. „Natrefila jsem na velice zajímavý příběh 80 českých židovských dětí, které přežily válečné roky v Dánsku. A v těch prvních letech, kdy jsem jezdila do Dánska, tak jsem nahrávala především jejich osudy.“

Dánská společnost ji tehdy zaujala a začala se o ni zajímat. A v čem je podle ní život v Dánsku unikátní? „Pro mě je to respekt na mnoha úrovních, důvěra a dodržování pravidel,“ dodává novinářka.

Novinářka Judita Matyášová

O Juditě Matyášové

Judita Matyášová je česká novinářka. Pravidelně jezdí do Dánska, o kterém píše články, natáčí podcasty a přednáší. Napsala také knihy Přátelství navzdory Hitlerovi a Na cestách s Franzem Kafkou.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?