Jáchymovský dozorce znovu před soudem

pistole

Krajský soud v Plzni začal opět projednávat případ bývalého dozorce z jáchymovských uranových dolů Bohumíra Vlačihy. Zodpovídá se z toho, že v roce 1951 postřelil prchajícího politického vězně Jaroslava Lukeše. Ten jako zázrakem výstřel z bezprostřední blízkosti přežil.

Jáchymovský dozorce na prchajícího vězně několikrát vystřelil z pistole a trefil ho do zad. Podle obžaloby poté bezvládného muže z bezprostřední blízkosti ještě jednou střelil do hlavy. Kulka prolétla zraněnému muži obličejovou částí hlavy. Jaroslav Lukeš těžké zranění přežil, zůstaly mu ale trvalé následky. Dnes u soudu vypovídal jako svědek.

"Teď mě zasáhla kulka do zad, já povídám: to už je ztracený. Za chvilku, šest sedm vteřin, dobíhá Vlačiha, přišel ke mně, já jsem se otočil a on z té vzdálenosti půl metru mě chtěl střelit asi do spánku, jenže mě střelil pod oko a vzadu za uchem mně to vylítlo", líčil dnes osudové okamžiky svého života Jaroslav Lukeš.

0:00
/
0:00

Na místo obžalovaného dozorce se dnes do soudní síně dostavil pouze jeho právní zástupce. Rozsudek plzeňský krajský soud vynese pravděpodobně ve čtvrtek.

Bohumír Vlačiha byl už za střelbu na Jaroslava Lukeše v roce 1997 odsouzen. Okresní soud v Karlových Varech ho uznal vinným z ublížení na zdraví a zneužití pravomoci veřejného činitele, za což ho poslal na tři roky do vězení. Bývalý dozorce se ale proti tomuto rozsudku odvolal.