Izraelská armáda se stahuje z Ramalláhu

Dva Palestinci zahynuli při výbuchu jejich automobilu u města Ramalláh poblíž židovských kolonií. Příčiny exploze nejsou zatím známé. Událost prošetřuje palestinská policie. Izraelská armáda se mezitím z Ramalláhu stahuje. Desítky izraelských tanků opouštějí město severním, východním a jižním směrem. Odchod Izraelců, kteří delší dobu okupovali palestinské město, začali Palestinci oslavovat v centru Ramalláhu mohutnou střelbou do vzduchu. Rozkaz k postupnému stažení armády vydal izraelský premiér Ariel Šaron.

Izraelská armáda stáhla své jednotky a tanky z části okupovaných území. Vojáci odešli i z Ramalláhu, ale podle našeho spolupracovníka z časopisu Reflex Jana Šibíka, se další vývoj očekává s obavami. "Dneska se očekávají pohřby čtyř lidí, kteří byli včera zastřeleni. Pohřby v Izraeli - tedy hlavně v Palestině - to jsou obrovské emoce. Probíhá to tak, že většinou rodiny odvezou mrtvé do nemocnice. Tam se soutředí lidé a jde průvod. Nesou je na rukou, jdou do mešity, pokračují přes město a na hřbitov a to samozřejmě vyvolává obrovské emoce a obrovské napětí."

Izrael by měl stáhnout své jednotky ze všech území, která spadají pod kontrolu palestinské samosprávy. Iraelského premiéra Ariela Šarona k tomu vyzval americký zmocněnec pro Blízký východ Anthonny Zinni. Emisar se v Tel Avivu sešel také s izraelským ministrem obrany Benjaminem ben Eliezerem a šéfem diplomacie Šimonem Peresem. Izraelští představitelé jsou prý připraveni obnovit mírová jednání s Palestinci, jakmile se obě strany dohodnou na příměří