Hudební průmysl v krizi. Velké zahraniční koncerty nebudou v Česku nejspíš ani příští rok

23. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koncert (ilustrační foto)

Čeští pořadatelé velkých zahraničních koncertů už od března nemají práci. Teď to navíc vypadá, že hudebníci vyrazí na světová nebo evropská turné až v roce 2022. Mnozí z těch, kteří se na organizaci zahraniční produkce u nás podílejí, si tak museli najít jinou práci a snaží se přežívat z dotací od státu.

Koncerty významných zahraničních hudebníků, kteří za normální situace vyprodávají desetitisícové haly, nebudou v Česku nejspíš ani příští rok. Mnozí z nich právě v těchto týdnech přesouvají svá už naplánovaná světová turné na rok 2022. Čekají na celkové zklidnění situace ve světě, případně na vakcínu proti novému koronaviru. Turné o rok odložil například už skladatel Hans Zimmer. Zahajovat ho měl v půlce února v Praze. 

„Teď je vidět, že jaro příštího roku je víceméně škrtnuté a je tady obrovský otazník nad létem,“ říká Robert Porkert, předseda Asociace hudebního průmyslu a zároveň šéf agentury Live Nation.

autoři: Alžběta Havlová , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?