František Skála a jiné práce – Galerie hlavního města Prahy vystavuje ilustrátorskou tvorbu známého umělce

24. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Skála: Pohádky z bramborových řádků, Carl Sandburg, 1988

Pod názvem „A jiné práce“ představuje František Skála poprvé retrospektivní pohled na svou ilustrátorskou tvorbu, které se věnuje od začátku 80. let. Výstava v Domě U Kamenného zvonu tak volně navazuje na dvě úspěšné výstavy v Galerii Rudolfinum a ve Valdštejnské jízdárně.

František Skála tvoří už od dětství. Po studiích začal pracovat jako ilustrátor vědeckých publikací a poté pohádek vydavatelství Albatros. Například od básníka Karla Šiktance. „Ilustrovat jeho pohádky je velká krása, protože jsou plné obrazů a krásných atmosfér. On je zároveň pamětník, který ty věci ještě zažil ve skutečnosti. To znamená, že když napíše, že v maštali cinkla podkova, tak si to opravdu pamatuje,“ vypráví ilustrátor.

Skála tvoří různými technikami. Podle svých slov není typem ilustrátora, který by měl jen jeden styl, a všechny jeho ilustrace by proto byly stejné. „Snažím se k tomu vždycky najít nějakou cestu a také se dost držím té literární předlohy. Takže když jsou to ruské pohádky, tak musí vypadat rusky, nemohou vypadat japonsky. A když je to o řemeslech, tak musí být vidět, že tu sekyru drží v ruce a nedrží ji jako kopyto,“ usmívá se Skála.

Součástí výstavy jsou vedle ilustrací například také ukázky legendárního komiksu Velké putování Vlase a Brady.

František Skála: Velké putování Vlase a Brady, 1987

Skála se v posledních letech věnuje i malbě. „Začal jsem malovat po zážitcích z Austrálie, kde jsem si nasbíral přírodní pigmenty, kterými malovali Aboriginci před 50 tisíci lety na skály. A pak jsem se tomu začal intenzivně věnovat i v Čechách,“ vysvětluje.

Výstava ilustrací a dalších prací Františka Skály potrvá v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí do 29. srpna.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.