Fotografie, výtvarná díla či dopisy. Výstava ve Winternitzově vile připomíná rodinu architekta Rudolfa Welse

16. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ida, Martin, Tomáš a Rudolf Binzovi kolem 1930

Není noci tak tmavé - to je název výstavy, kterou pořádá společnost Post Bellum v rámci sbírky vzpomínek pamětníků, Paměť národa. Fotografie, výtvarná díla, dopisy, ale třeba i předměty denní potřeby připomenou ve Winternitzově vile v Malvazinkách pohnutý osud rodiny prvorepublikového architekta Rudolfa Welse.

Adolf Loos

„Ta rodina je velmi zajímavá. V průběhu několika generací dělali opravdu zajímavé věci. Máme například paměti Šimona Welse, který měl malý krám v Oseku u Rokycan v druhé polovině 19. století. Na konci svého života napsal nesmírně živé paměti. Pak jeho syn Rudolf se stal velmi úspěšným a dobrým architektem. Studoval ve Vídni před první světovou válku u Adolfa Loose, a právě proto se tato výstava koná ve Winternitzově vile, protože Winternitzova vila je dílo Adolfa Loose,“ říká kurátor expozice a britský novinář žijící 30 let v Praze David Vaughan.

Architekt Rudolf Wels na fotografii cca z roku 1934

Ten zároveň o rodině natočil i rozhlasový seriál. „Já jsem si uvědomil, že všechno co mám v archivu, je vizuálně nesmírně zajímavé.“

Výstava Není noci tak tmavé potrvá ve Winternitzově vile do 29. listopadu.

Winternitzova vila zboku
autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.