Film o záchraně fotbalistů z jeskyně: To, že kluci přežili, byl skutečně zázrak, říká režisér

3. září 2020

Možná si vzpomenete na drama, které v roce 2018 sledoval celý svět. Odehrálo se v Thajsku. 12 malých fotbalistů společně s trenérem uvízlo po monzunových deštích v jeskyni. Na pomoc vyrazili záchranáři ze všech koutů světa, včetně Česka. Snímek natočený podle těchto událostí nazvaný jednoduše Jeskyně měl nedávno v našich kinech premiéru.

„Především to byla neuvěřitelná záchranná mise se šťastným koncem. Film je o naději. Chtěl jsem natočit film o neznámých hrdinech a zázračném vysvobození chlapů a jejich trenéra. Nikdy předtím se ještě nestalo, aby se celý svět podílel na záchraně tímto způsobem,“ říká režisér Tom Waller.

Autor filmu musel dělat před natáčením velký průzkum. „V té době jsem objevil hodně věcí, které jsem o záchraně nevěděl. Například to, že kluci byli zdrogováni a odtaženi z jeskyně v bezvědomí. Řekl mi to jeden z potápěčů, se kterým jsem mluvil asi týden po akci. Šlo o lékařský zásah, který tito civilisté provedli. Zřejmě bez povolení a speciálního školení. To, že ti kluci přežili, byl skutečně zázrak.“

Tom Waller při natáčení filmu Jeskyně
autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.