Film o záchraně fotbalistů z jeskyně: To, že kluci přežili, byl skutečně zázrak, říká režisér

3. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tom Waller při natáčení filmu Jeskyně

Možná si vzpomenete na drama, které v roce 2018 sledoval celý svět. Odehrálo se v Thajsku. 12 malých fotbalistů společně s trenérem uvízlo po monzunových deštích v jeskyni. Na pomoc vyrazili záchranáři ze všech koutů světa, včetně Česka. Snímek natočený podle těchto událostí nazvaný jednoduše Jeskyně měl nedávno v našich kinech premiéru.

„Především to byla neuvěřitelná záchranná mise se šťastným koncem. Film je o naději. Chtěl jsem natočit film o neznámých hrdinech a zázračném vysvobození chlapů a jejich trenéra. Nikdy předtím se ještě nestalo, aby se celý svět podílel na záchraně tímto způsobem,“ říká režisér Tom Waller.

Autor filmu musel dělat před natáčením velký průzkum. „V té době jsem objevil hodně věcí, které jsem o záchraně nevěděl. Například to, že kluci byli zdrogováni a odtaženi z jeskyně v bezvědomí. Řekl mi to jeden z potápěčů, se kterým jsem mluvil asi týden po akci. Šlo o lékařský zásah, který tito civilisté provedli. Zřejmě bez povolení a speciálního školení. To, že ti kluci přežili, byl skutečně zázrak.“

Tom Waller při natáčení filmu Jeskyně
autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.