Festival United Islands na pražských ostrovech uvede 100 kapel

Pražské ostrovy čeká dnes a zítra už tradiční letní hudební zpestření - festival United Islands. Jeho obliba mezi Pražany každoročně stoupá, před rokem festival navštívilo přes 30 tisíc diváků. Letos se na něm objeví přes 100 kapel z 15 zemí.

Ostrovy jsou populární nejen proto, že vstup na všechna vystoupení je zdarma. Na celkem devíti pódiích v centru Prahy se totiž vystřídá více než sto kapel z celého světa. Hlavní hvězdou letošního ročníku je londýnské duo elektroniků Audio Bullys.

„My se snažíme, aby festival pokryl současnou scénu dramaturgicky v celé její šíři. Takže návštěvníci mohou očekávat kapely jazzové, rockové, folkové, scény world music, electro a různé fúze,“ řekl Rádiu Česko dramaturg a zakladatel festivalu David Gaydečka.

Dodal, že na festivalu vystoupí i čeští muzikanti. „My myslíme na dobré české kapely jak na začátku, uprostřed i na konci programu. Takže třeba dnes začínáme ojedinělým projektem The Tap Tap, což je skupina postižených muzikantů z Jedličkova ústavu. Zítra vystoupí třeba kapela Dva z Pardubic nebo skupina Please de Trees z Prahy,“ přiblížil.

Festival ale není jenom o kvalitní hudbě. Návštěvníci se mohou těšit i na nehudební program. „Někdy s nadsázkou říkáme, že jsme jediný hudební festival, který mají rádi i lidi, kteří nesnáší hudební festivaly. A myslíme například i na rodiny s dětmi. Děláme celkem 50 různých aktivit v rámci doprovodného programu. Takže tam bude například divadlo, literární kavárna, kino a také bohatá gastrozóna,“ upřesnil.

Nesourodá dramaturgie festivalu

Větší počet zahraničních hostů na letošním ročníku festivalu oproti předešlým ocenil v Ozvěnách dne hudební dramaturg Rádia Wave, Tomáš Turek. Zároveň ale upozornil, že je podle něj trochu problematická celková dramaturgie festivalu.

„Která je trochu nesourodá, dalo by se říct, někdy až chaotická. Takže ačkoliv plní určitou záslužnou funkci, tak úplná zřetelná linie výběru tam není vidět,“ řekl.

Festival United Islands je ale podle něj také výjimečný. A to tím, že se koná ve městě. „Že vlastně zapojuje do města kulturní dění, což není zvykem. Lidé většinou vyjíždějí na festivaly někam za města, na venkov.“ Tím se podle něj Praha dostává na evropskou úroveň.

„Ale jen částečně, má stejně jako spousta dalších českých festivalů slabinu v tom, že je hodně lokální, že není odvážný tím výběrem. I když samozřejmě pozvané kapely jsou snad nějakou předzvěstí lepší budoucnosti,“ říká Tomáš Turek z rádia Wave.