Facebook rozšíří prevenci proti sebevraždám. Zapojí umělou inteligenci

facebook

Facebook rozšíří svůj program pro prevenci sebevražd. Sociální síť ho od března testovala ve Spojených státech. Teď ho chce rozšířit i do dalších zemí. Program je založený na umělé inteligenci, která v textových příspěvcích, na fotografiích nebo ve videích hledá náznaky, že někdo chce spáchat sebevraždu.

Společnost Facebook uvedla, že software si všímá vodítek, jako jsou otázky typu „Jsi v pohodě?“ nebo „Můžu ti nějak pomoct?“. Technické podrobnosti o této umělé inteligenci ale Facebook nezveřejnil. Přestože celý proces je automatický, lidé z něj nebudou úplně vynechaní.

Za poslední měsíc už podle Facebooku jeho tým reagoval na víc než sto podezření, že někdo chce spáchat sebevraždu. Někdy může dát společnost vědět i místním úřadům, aby ohroženým lidem pomohly, protože čas může v těchto případech hrát opravdu velkou roli.

Facebook zatím neoznámil, do jakých zemí program rozšíří. Postupně by se ale měl objevit po celém světě kromě Evropské unie, a to kvůli jejím předpisům na ochranu osobních údajů. Proti sebevraždám bojují i další internetové společnosti. Třeba Google po zadání některých výrazů do vyhledávače uživatelům ukáže telefonní číslo na linku prevence sebevražd.

Boj proti nákupnímu šílenství

Sociální sítě v úterý zaplavil hashtag Giving Tuesday, což by se dalo přeložit jako rozdavačné úterý. Jde o svátek, který podporuje chuť pomáhat. Jeho vznik iniciovaly už před pěti lety dvě americké nadace jako odpověď na nákupní šílenství spojené se slevami v obchodech na Black Friday a Cyber Monday, tedy černý pátek a kyberpondělí.

Lidé by v tento den měli otevřít své peněženky pro dobročinné účely. Podle organizátorů výzva funguje a každoročně se v tento den jen ve Spojených státech vyberou desítky milionů dolarů. Svátek se přitom rozšířil už do víc než stovky zemí. Asociace společenské odpovědnosti, která den zaštiťuje v Česku, eviduje přes 150 charitativních projektů a výzev, které může kdokoli podpořit. Na Twitteru Giving Tuesday podpořil třeba podnikatel Bill Gates známý svými charitativními aktivitami, nositelka Nobelovy ceny míru Malála Júsufzajová nebo knihovna Johna Fitzgeralda Kennedyho.