Evropan slováckého venkova v Národní galerii

13. listopad 2011

Tentokrát v Tipu na výlet nahlédneme do Valdštejnské jízdárny, kde Národní galerie veřejnosti do 22. ledna představuje dílo Joži Uprky, moravského malíře a grafika, od jehož narození 26. října uplynulo 150 let.

Joža Uprka (1861-1940) se narodil v Kněždubu, v selské rodině. Otec byl rolník, ale také malíř samouk, což umožnilo oběma synům věnovat se výtvarné dráze. Po pražských studiích pokračoval na Mnichovské akademii a na přelomu let 1892-1893 získal stipendium k pobytu v Paříži, kde zároveň studoval díla starých mistrů a prolnul se se současným uměleckým světem - tedy zejména se způsobem práce impresionistů, k jejichž postupům intuitivně sám směřoval.

V dalších letech se soustředil na intenzivní malířskou práci. Do první světové války vznikají nejdůležitější díla, emotivně ztvárňující prvky regionu, do které patří určitý typ hudby a slovesnosti - např. Jízda králů, jejíž historii nezapomněla připomenout ani Adriana Krobová.

Výstava Jožo Uprka: Evropan slováckého venkova je přístupná denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

autor: Adriana Krobová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.