Eduard Parma ml. a jeho RETRO písně vydané i nevídané

4. červenec 2014

Ve středu 2. července uvítal Miloš Skalka v Nočním proudu dalšího ze série svých studiových hostů. Tentokrát přijal pozvání k nočnímu hudebnímu proudění skladatel, aranžér, instrumentalista a producent Eduard Parma ml., který se s posluchači Nočního proudu podělil o nahrávky svých nejúspěšnějších písní. Zmínil se rovněž o svých velkých hudebních láskách.

Pražský rodák Eduard Parma ml. (narozen 10. ledna 1950), pochází z muzikantské rodiny. Jeho otec Eduard Parma je slavný kapelník, skladatel a trumpetista. Hudbě se úspěšně věnuje i jeho mladší bratr Jindřich, mimo jiné prakticky monopolní tvůrce repertoáru Petra Kotvalda.

Eduard absolvoval studia hry na klarinet u profesora Karla Dlouhého na pražské konzervatoři (1974), poté dlouhodobě působil ve skupině Petra Spáleného Apollobeat. Mimochodem, Petr Spálený a Miluška Voborníková byli také prvními interprety, kteří natočili jeho písničky na desky (Muzikanti z města, Není to tak dávno).

V roce 1977 založil Eduard Parma ml. vlastní orchestr, se kterým doprovázel Jiřího Korna v pěvecko-tanečním programu Zpívat jako déšť. Jiří Korn také nazpíval zřejmě nejznámější písničku Eduarma Parmy mladšího Žal se odkládá, s jejíž anglickou verzí vyzpíval Korn v roce 1978 hned čtyři hlavní ceny na mezinárodním soutěžním festivalu v irském Cavanu.

Od roku 1980 až do začátku 90. let žil Eduard Parma ml. v Londýně, kde založil prosperující nahrávací studio Soul Kitchen nazývané Sokit. V téhle "soulové kuchyni" často nahrávali především černí interpreti, včetně dnes legendárního amerického rhythmandbluesového zpěváka a skladatele Edwina Starra (1942 – 2003). Ten zde nazpíval mimo jiné jednu Parmovu melodii, kterou si opatřil textem a názvem Long Line of Lovers.

Po návratu do Prahy začátkem deváté dekády minulého století navázal Eduard Parma ml. na svou někdejší „českou“ tvorbu, otevřel si nahrávací studio a jeho melodie od té doby nazpívali mimo jiné Blondes, Josef Fousek, Jitka Molavcová, Karya, Pavel Vítek, Petr Kotvald, Rave Model, Ruchadze Band či Radmila, nemluvě o jeho vlastní formaci Parma (Disco) Band. V současné době vzniká ve studiu Eduarda Parmy kolekce novinek, které se objeví na albu Milana Drobného, kterou tento zpěvák oslaví své letošní 70. narozeniny.

autor: Miloš Skalka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...