Do roku 2030 se s dosavadním vysíláním DVB-T2 nebudou dít žádné změny, uklidňuje editor Digitálního rádia

Co přinese konec vysílání veřejnoprávního DVB-T a přechod na DVB-T2? A kdy nás čekají další změny? Hostem pořadu K věci byl editor webu Českého rozhlasu Digitální rádio Lukáš Polák.

České Radiokomunikace vypnuly dosavadní vysílání ve standardu DVB-T, který obsahuje programy České televize a stanice Českého rozhlasu. Většina domácností tak musela přejít na DVB-T2. „Netýká se to všech diváků, kteří přijímají vysílání jiným způsobem,“ říká Lukáš Polák.

Díky vylepšenému vysílání tak posluchače čekají změny i při poslechu stanic Českého rozhlasu. „V případu Českého rozhlasu je důležité zmínit, že kromě klasického vysílání je tam i doplňková funkce, říkejme tomu červené tlačítko. Vy si právě prostřednictvím přijímače, který je připojený k internetu, můžete vstupovat do archivu odvysílaných pořadů té dané stanice.“

A jaká nás čeká budoucnost pozemního vysílání? „Minimálně do roku 2030 budeme přijímat stávající celoplošné televizní multiplexy ve standardu DVB-T2. Po dobu 10 let se s celoplošným vysíláním nebude dít nic.“

Poslechněte si celý rozhovor na audioportále mujRohlas.

autoři: Štěpánka Duchková , jp