Do kin vstoupilo české drama Okupace. Ve snímku s kousavým humorem hrají Brousek, Pechlát nebo Formanová

9. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Snímek z filmu Okupace režiséra Michala Nohejla

Vysoce stylizované drama o české povaze s notnou dávkou kousavého humoru. I tak by se dal stručně charakterizovat nový český film Okupace, který vstoupil do kin 5. srpna.

Film se odehrává celou dobu na jednom místě – v kulturním domě malého města, někdy na přelomu 70. a 80. let minulého století. „Jednak to je důležitý mezník v našich moderních dějinách a ten příběh nám zapadal do schématu, který se mi líbil – o nějakém tom českém národním charakteru a jak se vyrovnáváme s dějinnými událostmi,“ vysvětluje debutující režisér Michal Nohejl, proč zvolil téma období okupace Československa Sovětským svazem.

Nohejl obsadil do filmu talentované herce napříč generacemi. Excelují v něm třeba Otakar Brousek, Martin Pechlát, Tomáš Jeřábek a z těch mladších pak vnučka Miloše Formana Antonie Formanová nebo Cyril Dobrý a Pavel Neškudla. Svým výkonem přispěl také Ukrajinec Alexej Gorbunov.

„S herci jsme zkoušeli asi měsíc, ale právě bez Alexeje Gorbunova, který přijel den před natáčením. Měli jsme s ním jednu zkoušku a vlastně jsme se poznávali. Byl to cholerik, takže to s ním bylo hodně náročné, než si to sedlo. Ale po jednom dni to už fungovalo perfektně. A to, že to byl při natáčení cizorodý prvek, tak se podle mě odrazilo i ve filmu,“ popisuje režisér.

Herecké výkony doprovází hudba undergroundové skupiny Kill the Dandies!, která trefně doplňuje divadelněbarovou atmosféru filmu.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?