Do Chorvatska už můžou Češi cestovat bez dokladu o negativním testu nebo očkování proti covidu

18. červen 2021

Chorvatsko zjednodušilo vstup na své území občanům ze zemí s nízkým stupněm epidemie koronaviru. Po cestujících z Česka, ale také například ze Slovenska nebo z Maďarska, už nevyžaduje negativní test na koronavirus.

Dosud museli Češi při příjezdu do Chorvatska předložit potvrzení o bezinfekčnosti – tedy negativní výsledek PCR testu z posledních 72 hodin, výsledek antigenního testu provedeným zdravotnickým zařízením nebo laboratoří z posledních 48 hodin, potvrzení o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech nebo potvrzení o dokončeném očkování nebo první dávce po nejméně 22 dnech.

Přesun mezi zeleně označené země na seznamu Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí však na doporučení Evropské komise znamená výrazné zmírnění podmínek pro vstup do zemí EU.

Pro cestu do Chorvatska stačí od páteční půlnoci opět jen občanský průkaz nebo pas. Důvodem je přesun České republiky v seznamu Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí mezi bezpečné, zeleně označené země. Na twitteru to potvrdil český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Jako první o změně informoval server Seznam Zprávy s odkazem na vyjádření chorvatské diplomacie.

„Znamená to, že Češi mohou do Chorvatska vstupovat bez potvrzení o testu nebo potvrzení o očkování nebo potvrzení o překonání nemoci. Pouze s občanským průkazem nebo pasem,“ napsala Seznam Zprávám Natali Munitićová z Chorvatského turistického sdružení. Změnu serveru potvrdilo i chorvatské ministerstvo zahraničí. Za českou stranu o změně následně informoval na twitteru i český šéf diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD).

Česko 'zezelenalo' a do Chorvatska už se bude moct nově bez prokazování testu, očkování nebo prodělání covidu. Jen s pasem nebo občankou. Právě mi to potvrdil chorvatský ministr vnitra. Podmínky pro návrat do ČR ale zůstávají - test, 1.dávka očkování nebo protilátky

Letní dovolená, moře (ilustrační foto)

„Důležité je také upozornit, že na hranicích probíhají nadále standardně kontroly jako před covidem a pro cestu do Chorvatska je třeba mít vždy pas nebo občanský průkaz,“ říká mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Cestující by také měli před cestou vyplnit formulář o svém pobytu. Další formulář je pak nutné vyplnit i při zpáteční cestě. Test je před návratem povinný pouze při cestování veřejnou dopravou – a to antigenní (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin). Při individuální cestě by lidé měli podstoupit test do 5 dnů po návratu do Česka. V obou případech je nutné také dva týdny mimo domov nosit respirátor.

autoři: Tomáš Zrůst , Jana Karasová | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio