Divadelní hra Můj soused, můj nepřítel získala na aktuálnosti

21. září 2011

Ateliér Národního divadla dnes uvede premiéru hry Můj soused, můj nepřítel. Současné nepokoje na Šluknovsku tak dodávají tomuto představení o soužití Čechů a Romů na aktuálnosti. Emoce vyvolává i obsazení hry. Jedním z účinkujících je houslista skupiny Gipsy.cz Vojtěch Lavička.

„Pro mě ta aktuálnost není ani tak nečekaná, protože tím jak se zhoršuje sociální situace v České Republice, a nejen v České republice, tak se samozřejmě hledá viník celého problému,“ říká Vojtěch Lavička. „Lidé se mají špatně, hledají viníka a našli ho v Romech.“

Hru Můj soused, můj nepřítel ovšem režisérka a scénáristka inscenace Viktorie Čermáková nepovažuje za žádné drama: „Měli jsme za úkol mapovat situaci prostřednictvím něčeho, čemu by se dalo říct publicistické nebo dokumentární divadlo.“

0:00
/
0:00

Podle Čermákové to funguje tak, že se nastolí nějaké téma, sežene se k němu co nejvíc informací, mluví se o daném tématu s co nejširším okruhem lidí a postupně se v něm hledá příběh.

„Ke spolupráci na této hře jsme přizvali původně čtyři Romy, ale nakonec na jevišti uvidíme jen tři, a sice Davida Tišera, Ladislava Gorala a Vojtu Lavičku,“ prozrazuje režisérka.

Ve hře se mimo jiné objeví i tři ukázky z Cikánů Karla Hynka Máchy. „Je to takový kabaret na vážno,“ prozrazuje Lavička. Šťastného konce se ale podle něj diváci nedočkají. „Happyend se nekoná, protože se snažíme být realističtí.“

Součást mezinárodního projektu

V představení účinkuje i David Matásek, který kdysi hrál v kontroverzní skupině Orlík. „Pro mě už to není problém,“ říká Vojtěch Lavička. „Každý z nás máme v životě nějaké období, na které nejsme nijak zvlášť hrdí. Davida jsem nezpovídal. Jak jsem slyšel, tak si nás, romské herce, velmi pochvaluje,“ dodává.

Hra začala vznikat teprve před půl rokem, kdy se její tvůrci zapojili do mezinárodního projektu spolu s Rakušany, Italy, Španěly, Maďary a Izraelci.

Projekt má příznačný název Nouzový vchod a věnuje se problémům souvisejícím s migrací a imigrací či s konflikty vyplývajícími z problematického přijetí specifických sociálních skupin do společnosti.

Plzeňský festival Divadlo přináší klasiku i kontroverzi
Národní divadlo chce v nové sezóně reagovat na aktuální dobu
Národní divadlo v září nabídne 40procentní slevu na vstupenky

autoři: nib , Rádio Česko , Kristina Winklerová , Martina Maňasová
Spustit audio