Dějinami školství od středověku po současnost provází Národní pedagogické muzeum na Malé Straně 2/2

Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského patří mezi nejstarší muzea v České republice.

Vzniklo již v roce 1892 díky českým učitelům jako výraz snahy o uchování a dokumentování historických tradic českého školství, pedagogiky a odkazu J. A. Komenského. Významné vědecké a dokumentační centrum se orientuje na dějiny českého školství a pedagogiky, učitelstva a vzdělanosti v návaznosti na život, dílo a odkaz J. A. Komenského.

Národní pedagogické muzeum

„Komenský byl výjimečný tím, že chtěl vzdělání pro všechny lidi bez rozdílu. Pochopil, že svět se dá zlepšit jen výchovou a vzděláváním,“ vysvětluje ředitelka Národního pedagogického muzea Markéta Pánková.  

Národní pedagogické muzeum

Teprve nedávno, 27. března, odhalili u vchodu do muzea vůbec první pamětní desku věnovanou J. A. Komenskému. Autorem díla jsou Zdeněk a Petr Kolářští.

Národní pedagogické muzeum

Muzeum sídlí v historických domech U Zlatého slunce a U Zlatého šífu. Historie obou domů ve Valdštejnské ulici sahá až ke konci 14. století. Jejich nejznámějším majitelem byl Havel Oberšvender, takzvaný stříbrný komorník, opatrovatel stříbrného nádobí Rudolfa II., který oba domy koupil v roce 1623.

První díl o pedagogickém muzeu si můžete pustit níže. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová