Další rozvolnění od 25. května. Přečtěte si, co se změní a za jakých podmínek

Součástí poslední velké vlny uvolňování opatření pro šíření nového koronaviru bude i umožnění návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Otevřou se také koupaliště, bazény i vnitřní prostory restaurací, kaváren, barů nebo hospod. Zavírat ale budou muset do 23. 00 hodiny.

Uvolnění opatření je závislé na epidemiologické situaci. „Budeme se dívat na epidemiologická data, zejména příští týden. Pokud se epidemiologická situace nezhorší, tak uvidíme, jestli ta vlna 25. května nastane,“ uvedl vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření při ministerstvu zdravotnictví Rastislav Maďar. Případně by se uvolňování podle něj mohlo protáhnout třeba až do června.

Návštěvy v nemocnicích

Od 25. května budou povoleny návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů. Přijít mohou nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. U lidí v karanténě budou návštěvy dál zakázány. Návštěvy byly zakázány kvůli riziku šíření nemoci covid-19 v lůžkových zařízeních zdravotní a sociální péče.

„Bude to dobré i pro psychickou pohodu obyvatel těchto zařízení,“ řekl ministr zdravotnictví. Návštěvy musí mít roušky a dezinfikovat si ruce. Pokud je to možné, měly by se návštěvy uskutečnit venku nebo ve vyčleněných prostorách. Na vícelůžkových pokojích by měla být návštěva od dalších klientů oddělena paravánem nebo podobnou přepážkou.

Nařízení má mírnější a přísnější formu, která bude zavedena podle toho, jak se bude dál epidemie nového typu koronaviru v Česku vyvíjet. Přísnější stanoví pro jednoho klienta jen jednu návštěvu denně a musí se dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Hromadné akce

Hromadné akce ve venkovních a vnitřních prostorách se budou moct od 25. května konat do 300 lidí. „Pokud bude epidemiologická situace příznivá, tak dojde k navýšení limitu - od 8. června by to bylo 500, od 22. června 1000 osob,“ upřesnil Vojtěch.

Bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a u vstupu poskytnou pořadatelé návštěvníkům dezinfekci. Velké společenské nebo sportovní akce byly zakázány, protože podle epidemiologů spolu s cestováním do zahraničí představovaly největší riziko šíření nákazy mezi lidmi.

Restaurace

Nově se také otevřou vnitřní prostory restaurací, barů, hospod, kaváren a restaurací v obchodních centrech. „Otevřeny mohou být do 23.00. Od 23.00 do 6.00 to půjde pouze skrze výdejní okénko,“ popsal Vojtěch.

Ve vnitřních prostorách stravovacích zařízení bude platit povinnost nošení roušky pro personál i hosty. Lidé u stolů ji budou moci odložit jen při konzumaci jídla a pití. Při dalším pohybu po restauraci ji budou muset mít nasazenou. Uvnitř hospod, barů a restaurací bude platit zvýšená dezinfekce, stejně jako na zahrádkách.

U vstupu do stravovacího zařízení i na zahrádku bude muset být pro hosty dezinfekce na ruce. Před usazením nové skupiny hostů bude muset personál dezinfikovat stůl a židle. Provozovatelé musí bránit shromaždování lidí a dohlížet na dodržování povinného odstupu. Pokud je to možné, odstup by měli dodržovat i pracovníci. Podobná nařízení platí už nyní od otevření zahrádek.

Koupaliště nebo bazén

Na koupalištích budou lidé muset nosit roušky, nutné nebudou jen do vody, při cestě k ní nebo při pobytu na lehátku či ručníku. Kapacita bude omezena na deset metrů čtverečních na osobu, povinné jsou dvoumetrové rozestupy. Před vstupem si návštěvníci musí vydezinfikovat ruce.

Povoleno bude využívat i sprchy a šatny ob jednu skříňku. Provozovatelé koupališť musí stanovit osobu zodpovědnou za dodržování opatření. Nejméně dvakrát až třikrát denně musí provozovatelé dezinfikovat všechna zařízení, která návštěvníci používají. Tobogany jsou povoleny, musí se ale dodržet rozestupy 1,5 metru i ve frontě, atrakce typu vlnová řeka jsou zakázány.

Kapacita bazénů bude omezena na pět metrů čtverečních na osobu v části pro plavce a tři metry čtvereční v části pro neplavce. S výjimkou bazénů pro plavání kojenců musí být voda chlorovaná na maximální povolenou míru. Ve vířivkách je třeba kapacitu upravit tak, aby byly dodrženy rozestupy 1,5 metru, v sauně musí být plocha čtyři metry krychlové na jednoho návštěvníka.

Sauny musí být od 25. května podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové vyhřáté minimálně na 70 stupňů, parní sauny budou mimo provoz. Snížená kapacita saun musí být nastavena tak, aby byl dosažen 1,5metrový rozestup.