Dalí, Mucha a Warhol v Galerii GOAP na Staroměstském náměstí

Trčkovský dům nebo také dům U Bílého jednorožce stojí na Staroměstském náměstí naproti radnici. Původně dva gotické domy byly v průběhu staletí přestavěné renesančně, barokně, pak přibyly klasicistní úpravy. Narodila se tu Josefína Dušková, přítelkyně W. A. Mozarta. A dnes tu sídlí GOAP galerie. Ve třech patrech si můžete prohlédnout díla Salvadora Dalího, Alfonse Muchy a Andyho Warhola. Poslední jmenovaná expozice se právě rozšiřuje.

Návštěvníci si vůbec poprvé mohou prohlédnout kolekci Warholových filmových plakátů z 60. a 70. let, dobové propagační fotografie, obraz z dílny Andyho staršího bratra Paula a časopisy Interwiev Magazine, který Warhol založil. Nechybí ani originály dopisů, které jeho milovaná matka Júlia psala z Ameriky svým příbuzným na Slovensku. Júlia Warhola byla hluboce věřící žena, její dopisy s ryze soukromým obsahem jsou zdobeny náboženskými motivy.

Expozice Andyho Warhola
Propagační foto k filmu Heat z roku 1972
Galerie GOAP vystavuje díla Dalího, Muchy a Warhola
Interiér domu U Bílého jednorožce
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.