Cyklistům s rozbitým kolem pomáhají v Česku asistenční služby. Na místě opraví řetěz nebo prasklou duši

26. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Asistenční služba pomůže s rozbitým jízdním kolem (ilustrační foto)

Cyklisté, podobně jako řidiči aut, mohou v Česku využívat asistenční služby. Nabízí je hned několik tuzemských pojišťoven. Například v rámci úrazového pojištění nebo pojištění majetku.

Zásahové vozidlo asistenční služby je schopné přijet opravit rozbité kolo na cyklostezku i silnici. „Máme s sebou speciální tašku, ve které vozíme pneumatiky. A samozřejmě nýtovačku na řetězy. Takže to základní opravení jsme schopni udělat bez většího problému,“ popisuje asistenční technik Michal.

Čtěte také

Nevýhodou této služby je, že technici dokáží cyklistům pomoct jen na dobře přístupných místech. Takže se může stát, že bude muset cyklista dotlačit kolo na začátek cyklostezky. „Asistenční vozidlo nesmí zasahovat v národních parcích a ve vojenských újezdech,“ vysvětluje Jan Chabada, produktový ředitel asistenční společnosti, která službu poskytuje. Sami prý navíc nezasahují v tzv. trailech, to znamená v kopcích, které cyklisté sjíždějí.

Služba v rámci pojištění

Za pomoc cyklisté na místě nic neplatí. Službu si lidé mohou sjednat třeba k pojištění majetku. „Někde to je nabízené například k úrazovým pojištěním, někde je to nabízené k tomu, když si cyklista pořídí nové kolo,“ doplňuje mluvčí České asociace asistenčních společností Aleš Povr.

V Česku nabízí asistenční službu pro cyklisty například Kooperativa, Generali Česká pojišťovna nebo Allianz.

autoři: Luděk Hubáček , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser