Čím větší výšky, tím horší kvalita zvuku. Zpěv na Pražské konzervatoři studenti trénují přes videohovory

12. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pražská konzervatoř

Jednou z nejdůležitějších pomůcek, kterou teď studenti budou potřebovat, je dobré připojení k internetu. Od pondělí se totiž na středních školách zase učí na dálku. Vládní opatření spojené s epidemií koronaviru by mělo platit dva týdny. Často komplikovanou distanční výuku už minulý týden ale museli dodržovat například studenti Pražské konzervatoře.

Monika Brichtová vede na Pražské konzervatoři studenty klasického zpěvu. Vedle rozložených not na klavíru má opřený i mobil se spuštěným videem a položenou malou repro bedničku, aby zvuk lépe slyšela. „Čím výš postupujeme se studentem, tak tím je horší kvalita zvuku. Tam pak nastupují takové ty nepříjemné zvuky, vypadává to, praská.“

Online hovor je na konzervatoři jednou z možností, jak se zpěv učí. Jindy zase studenti dostávají zadání, sami ho vypracují, skladbu nahrají, pošlou a společně s pedagogem výsledek analyzují. Ze všech mladých umělců ale právě na zpěváky dopadnou přísná vládní nařízení zřejmě nejvíc. Pro některé ostatní obory totiž platí výjimky. „Na konzervatoři se může v tuto chvíli učit hlavní obor, kde to probíhá jeden na jednoho. Mě samotného mrzí, že nemůže tímto způsobem pokračovat i zpěv, protože jsme schopni zachovat velké odstupy ve třídách. Při tom pedagog může mít ještě roušku, popřípadě štít, který by mohl mít i student,“ říká ředitel Pražské konzervatoře Petr Čech.

V jednání s hygieniky nebo Ministerstvem školství chce proto Petr Čech pokračovat i dál. Chce je přesvědčit, aby případnou výjimku praktické výuky a systému jeden na jednoho dostal i zpěv.

autoři: Kristýna Nevanová , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.