Chtěli, abychom se rozdělili, vzpomínají na rok 1989 bratři Neckářové

Václav a Jan Neckářovi

Už dlouhá léta neodmyslitelně patří do našeho šoubyznysu. Jejich kapela Bacily hraje už od roku 1971. Společně překonali politické překážky, změnu režimu i zdravotní patálie. Hosty pořadu Až na dřeň byli Václav a Jan Neckářovi.

Když se brácha narodil, běhal jsem po chodbě a křičel „Mám bráchu, mám bráchu“ a od té doby jsme spolu,“ vzpomínal v pořadu Až na dřeň Václav Neckář.

„Moje nejrannější vzpomínka je, že jsem jezdil v kočárku a místo dudlíku měl foukací harmoniku,“ přidává svou vzpomínku jeho bratr Jan. „Babička tě vozívala a sousedé si divili, co to je za zpívající kočárek…“

Oba bratři se díky tatínkovi od malička pohybovali v divadle. „To nás moc ovlivnilo. Divadlo je totiž imaginární svět, který nabízí iluze. My jsme k tomu oba brzy přičichli, a proto jsme třeba jako jedna z prvních kapel začali používat světla během koncertů,“ vypráví Jan Neckář. „Je to i proto, že já jsem začínal v mosteckém divadle napůl jako herecký elév a napůl jako osvětlovač,“ usmívá se Václav.

Václav Neckář chtěl sudovat herectví. Na DAMU se hlásil čtyřikrát – neúspěšně. I tak ho ale hraní neminulo. Jako herec se představil nejen na jevišti, ale i před kamerou. Ostře sledované vlaky, ve kterých hrál, získaly dokonce Oskara. „Mě dodnes mrzí, že v tom filmu není nějaká bratrem nazpívaná písnička,“ dodává Jan.

A jaké osudové okamžiky nejvíc ovlivnily život obou bratrů? „Kdybych jako dítě neměl těžký zápal plic, mohl bych dál studovat hru na klavír a byl bych dnes možná někde úplně jinde. Musel jsem ale přejít na violoncello a posunul jsem se úplně jinam. Takových okamžiků bylo v mém životě nepočítaně,“ vypráví Jan Neckář. „Když jsem podepsal Několik vět, chodili za mým bratrem a přemlouvali ho, aby se se mnou rozešel.“

„To bych ale nikdy neudělal,“ kroutí Václav rezolutně hlavou.

Asi největším osudovým mezníkem v životě i kariérách obou bratrů byla mozková mrtvice, kterou Václav prodělal před 17 lety. Přežil, ale dodnes se potýká s problémy. „Bratrovi zůstaly v paměti všechny melodie. Jen ty texty se rozsypaly...“

Celý rozhovor s Václavem a Janem Neckářovými si můžete poslechnout na novém audioportále mujRozhlas. A nezapomeňte se podívat také na videozáznam z natáčení.