Chov papoušků je radost a starost zároveň

25. květen 2015

Česká republika je na počet obyvatel jednou ze světových velmocí v chovu papoušků. Voliéry s exotickými ptáky u nás mají tisíce lidí. O tom, jak je chov náročný, hovořili v pořadu Třináctka Plus Vlaďka Čarková a Pavel Klika. Ti chovají několik desítek opeřenců a věnují jim veškerý čas.

Chovatelé zdůrazňují, že jedním z nejdůležitějších faktorů, které rozhodují o papouškově vzhledu, zdraví i životnosti, je krmivo. Papoušci například milují prakticky všechny druhy ovoce. To by také mělo tvořit podstatnou část jídelníčku. Chutnat jim budou banány, hroznové víno, jablka nebo hrušky, pomeranče nebo broskve.

Jídlo slouží papouškům zároveň také jako zábava. Například oříšek by se jim neměl dávat už rozlousknutý. Ptáci si s ním chtějí poradit sami a o rozlousknutý už nemají zájem.

Chovatelé často řeší problém, co s papouškem, který si vytrhává peří. Pokud se tak chová dlouhodobě a na jeho těle vznikají velké neopeřené plochy, značí to nespokojenost, stres nebo strach.

Vlaďka Čarková a Pavel Klika chovají hlavně papoušky Ary, ale mají například i Žaka kongo, který patří mezi nejinteligentnější zvířata. Žako se dokáže naučit až 250 slov, která navíc nepoužívá náhodně, ale v logické souvislosti.

Čtěte také

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.