Český vizuální umělec Pasta Oner má velkou výstavu ve Ville Pellé. Inspirují ho hollywoodské filmy a produktový design

10. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava Pasta Oner: 20th Century Cabinet

Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze se svou sólovou autorskou výstavou. Nazval ji 20th Century Cabinet. Kolekce šesti desítek zbrusu nových děl je výsledkem autorovy práce posledních dvou let.

Výstava 20th Century Cabinet reflektuje nejen minulé století. „Je to takový obrazový průřez několika staletími, ale to 20. je hodně akcentované. Je to způsobené nějakým trochu bilancováním, protože jsem nedávno překročil čtyřicítku a ohlížím se za érou 80. let, kdy jsem byl malý kluk. Vlastně trochu nostalgicky vzpomínám, možná i trochu nekriticky a vlastně si pamatuji jen to hezké, co nás fascinovalo,“ prozrazuje Pasta Oner.

Umělce inspiruje produktový design, barevnost i hollywoodské filmy

Umělce prý fascinoval produktový design, různé obaly a loga. „Tady u nás toho bylo jako šafránu. Takže vlastně cokoliv barevného na mě někde vypadlo, třeba i z kontejneru za Tuzexem, vedle kterého jsme bydleli, tak mě nepřestávalo fascinovat.“ Inspirací mu jsou ale také hollywoodské filmy jako Volný pád nebo Snídaně u Tiffanyho.

Výstavu můžete navštívit do 25. července v galerii Villa Pellé, která sídlí v Dejvicích na Praze 6. I k této městské části má Pasta Oner specifický vztah. „Vyrůstal jsem na Praze 6 na Divoké Šárce. Tím, že jsem generace, která zažila komunismus, tak si samozřejmě pamatuji Dejvickou jako Leninovu a pamatuji si i sochu Vladimíra Iljiče, na jehož piedestalu po jejím odstranění jsme pak v 90. letech jezdili na prkně a na bruslích,“ vzpomíná umělec, který má zároveň na Vítězném náměstí v Dejvicích už osmým rokem velkoformátovou nástěnnou malbu Choose to be Happy.

Umělec Pasta Oner

Pasta Oner

Současný český vizuální umělec Pasta Oner, vlastním jménem Zdeněk Řanda, dlouhodobě reflektuje svým charakteristickým a smířlivým způsobem soudobou popkulturní společnost. Ve svém díle snoubí a zároveň i překračuje klasické žánrové kategorie pop-artu a cartoon estetiky.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.