Česko otevře novou farmářskou školu. Zaměří se hlavně na praxi v ekologickém zemědělství

5. leden 2021

Už na jaře tohoto roku se v Česku otevře nová pomaturitní škola pro budoucí zemědělce. Nabídne například tříletý studijní program s názvem Staň se farmářem. Zaměří se hlavně na praxi, která podle zakladatelů školy na českých zemědělských školách chybí. Celý projekt má na svědomí Asociace potravinových iniciativ AMPI.

Otázkou může být, proč vzniká farmářská škola, když už tady máme vysoké školy zemědělského typu, jako je například ČZU. Iniciátor a vedoucí projektu Jiří Prachař pro Ekolist.cz popisuje problémy stávajících zemědělských škol. Podle Prachaře tam nemají studenti dostatek praxe a neučí se tam udržitelnému způsobu zemědělství.

Studenti nového oboru budou muset podle Prachaře strávit alespoň jednu sezónu na farmě pod vedením zkušeného farmáře. Za svou práci tam budou i finančně ohodnoceni. Měli by si vyzkoušet i praxi v zahraničí. Konkrétně se tak stane během třetího roku studia. Teoretická výuka pak probíhá blokově jednou za měsíc. Do programu se mohou uchazeči hlásit do konce ledna s tím, že první ročník začíná v březnu a jako pilotní bude zdarma.

Farmářská škola nabízí kromě tohoto programu ještě další krátkodobé stáže na farmách a tematické workshopy pro veřejnost.

autor: jp | zdroje: Radio Wave , Ekolist
Spustit audio