Češi v ruském hokeji

Hokejisté

A teď půjdeme na hokej. Nejen u nás, ale i v Rusku vrcholí boje o prvenství v národní soutěži, hrají se zápasy play-off. Velice řízné slovo v nich mají i Češi, a to nejen na ledě. Jak tvrdí náš moskevský zpravodaj Petr Voldán, může se klidně stát, že nakonec na titul dosáhne i některý z týmů, který má ve svých řadách české hráče nebo českého trenéra na lavičce.

Přihrávka z obrany k útočné modré, Peterek se uvolňuje, střela, ale tentokrát hráč s číslem 11 jen o vlásek minul branku a ještě se tečovaný puk odráží do hlediště. Trenér Vůjtek gestem naznačuje - škoda šance! I takové momenty mohou komentovat ruští televizní reportéři - třeba když hraje Lokomotiv Jaroslavl, jeden z favoritů ruské hokejové ligy.

Útočník Lokomotivu Jaroslavl Jan Peterek

Do soutěže někdejších Ragulinů, Majorovů, Charlamovů a Treťjaků vtrhli Češi. Útočník Jan Peterek z Lokomotivu Jaroslavl je jedním z těch hráčů, kteří dělají české hokejové škole na ruských kluzištích dobrou reklamu. Nikdo tu naše hráče nešetří, spíše naopak. Když praštěly mantinely při utkání Lokomotivu na ledě moskevských Křídel Sovětů, byl jsem rád, že se jen dívám a moc jsem jim ten hokejový chlebíček nezáviděl.

Že Jan Peterek do hokejové party v Jaroslavli zapadl, potvrzuje i atmosféra v šatně po výhře v Moskvě. Hráči, jen tak v rouše Adamově, se hecovali, Jan Peterek se nedal a hned stejnou mincí oplácel. Počastoval spoluhráče označením pro hlupáčka a bylo vyrovnáno. Nepochybuji o tom, že podobnou atmosféru má i přítomnost Pavla Patery a Martina Procházky v Avantgardu Omsk a dalších našich vyslanců v ruské hokejové lize. Už jsem tu ale také zaslechl jízlivé poznámky, jestli těch Čechů není v ruském hokeji až moc. A tak jsem se vypravil za jednou z legend ještě sovětské hokejové éry, Borisem Majorovem. Dnešní prezident moskevského Spartaku mi odpověděl jednoznačně:

V ruské lize se svádějí tvrdé boje

"To všechno je hloupost, u nás legionářů ze zahraničí zase tak moc není - je to Procházka, Patera, Kameš...," vypočítává Majorov a dodává: "Jsou tu ale i hráči z Běloruska, Ukrajiny a Kanady, je jich možná patnáct. A jsou přínosem, zrovna tak jako trenér Vladimír Vůjtek," tvrdí legenda místního hokeje. A jak Majorov hodnotí práci trenéra Vůjtka v Jaroslavli? "Lokomotiv pod vedením Vladimíra Vůjtka ve mně zanechal ten nejlepší dojem," říká Boris Majorov, "ne náhodou tento tým vyhrál základní část ruské ligy."

Vladimír Vůjtek ještě jako aktivní hokejista

Takoví jsou tedy alespoň někteří Češi v ruském hokeji. Myslím, že to nejsou žádní blázni. Nehrají sice v NHL, ale jsou to prostě profíci. V tom nejryzejším slova smyslu, jako když řeknu, že tenhle řemeslník je prostě machr a tamten podnikatel třída...