Animovaný film Moje slunce Mad vyprávějící o Češce v Afghánistánu vstoupil do kin. Je nám jasné, že svět nezmění, říká režisérka

22. říjen 2021

Režisérka Michaela Pavlátová ve filmu vypráví příběh Hany, která opouští Prahu, aby se v Kábulu provdala za svého milovaného spolužáka Nazira. Novou etapou života ji provází neobyčejný chlapec Mad.

Snímek Moje slunce Mad vznikl na motivy novely Frišta novinářky Petry Procházkové. Ta v ní popisuje příběh ženy provdané do Afghánistánu. „Knížka mě zaujala silnou hlavní představitelkou a taky tím, že jsem se mohla ocitnout na místě, kam by mi vůbec nebyl vstup umožněn,“ zdůvodňuje režisérka Michaela Pavlátová, proč si novelu vybrala.

Ačkoli se jedná o animovaný film, je určený pro dospělé publikum. „Pro mě byla výzva, abych lidem, kteří nejsou zvyklí dívat se na animované filmy a jsou přesvědčení, že animace je pouze pro děti, ukázala, že může sdělovat závažnější témata,“ prozrazuje režisérka a dodává, že práce na filmu trvala osm let.

Příběh taky může divákům pomoci hlouběji pochopit situaci v Afghánistánu. To by si přála i režisérka. „Je nám jasné, že tenhle film nezmění svět. Ale kdyby pár lidem, kteří si třeba myslí o imigrantech nebo Afghánistánu něco hodně zjednodušeného, to mohlo změnit pohled na celou situaci, tak to bych byla úplně nejšťastnější,“ dodává.

Snímek získal Cenu poroty v hlavní soutěži na prestižním festivalu animovaných filmů v Annecy. Bude také usilovat o nominaci na Oscara.

autoři: Václav Müller , ech
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...