V Nové budově Národního muzea sídlila burza, později parlament

Dnes se na tomto místě konají výstavy nebo přednášky. Předtím odsud vysílalo rádio a řadu let se tady rozhodovalo o zákonech. Nejdřív ale budova sloužila obchodním účelům. Byla otevřena ve druhé polovině 30. let jako Pražská burza. Její činnost ovšem brzy ukončil protektorát. A po válce, konkrétně od roku 1946 tu začal působit parlament.

Nová budova Národního muzea má za sebou velmi rozmanitou minulost. Na její nedávnou historii i současné dění jsme se ptali v seriálu Prahou křížem krážem. Podívali jsme se také do prostor, které pro návštěvníky běžně přístupné nejsou. Náš průvodce Marek Junek v Národním muzeu působí jako ředitel Historického muzea.

Jak se budova rozšířila

Původní budova Pražské burzy, později parlamentu, prošla na přelomu 60. a 70. let úpravou a v rámci ní vznikla přístavba a nadstavba. To si můžeme dobře uvědomit při pohledu od dnešní magistrály. Napravo od bývalé Pražské burzy směrem k Historické budově Národního muzea vznikla přístavba a nad ní i nad někdejší Burzou se na čtyřech pilířích tyčí dvoupatrová nadstavba. Jak vysvětluje historik Marek Junek, jde o unikátní soudomí různých staveb, které ale mají jednotný styl. S tímto rozšířením je spojen hlavně architekt Karel Prager.

Nahlédnutí do časů Federálního shromáždění

K přestavbě došlo kvůli provozu Federálního shromáždění. To tady fungovalo až do závěru své existence v roce 1992. Bývalý Zasedací sál Sněmovny lidu v přízemí je dnes konferenčním sálem a v někdejším sále Sněmovny národů ve čtvrtém patře si teď prohlédnete přírodovědeckou expozici. Právě v nadstavbě je spousta kanceláří, které od 70. let sloužily poslancům. Z některých je úžasný výhled na centrum Prahy. „V bývalém Federálním shromáždění byla vybudována velká jídelna. A z ní do pátého patra vede speciální výtah, kterým se přiváželo jídlo nahoru,“ říká historik Marek Junek. Občerstvení se servírovalo přímo v poslaneckých kancelářích nebo v různých jednacích sálech.

Poblíž jednoho schodiště v pátém patře náš průvodce připomíná, že tento prostor je zajímavý tím, co se tu odehrávalo po listopadu: „Tímto výtahem sem přijížděli politikové, kteří působili před rokem 89. A chodili k vyšetřovací komisi, která šetřila zločiny komunismu a události listopadu. Takže ti lidé se vlastně vraceli na místo, kde před tím působili, ale už v trochu jiné pozici.“

Zvukařská kabina konferenčního sálu

Propojení s historickou budovou a muzeum pro děti

Od poloviny 90. let v budově sídlilo Rádio Svobodná Evropa a v roce 2009 ji převzalo Národní muzeum. Ve výstavách a dalších akcích se tu zaměřilo hlavně na dějiny dvacátého století a na fenomény spjaté s přírodou. Ve čtvrtém patře najdete přírodovědeckou expozici Archa Noemova. „Prezentuje zoologické exponáty, které návštěvníci vídávali v Historické budově Národního muzea, která se teď rekonstruuje. Expozice upozorňuje na vymírání živočišných druhů a na to, jak člověk ovlivňuje přírodu,“ upřesňuje Lucie Broncová z Národního muzea.
A co muzeum ve své Nové budově plánuje? „Rozhodně víme, že tady chceme realizovat Dětské muzeum, protože si přejeme mít i expozici zaměřenou na nejmenší návštěvníky. Uvažujeme také o expozici věnované dějinám,“ dodává Marek Junek.

Protější historická muzejní budova by se po opravě měla otevřít v roce 2018. Stejně i podzemní tunel, který propojí Novou a Historickou budovu Národního muzea.

Všechny díly pořadu Prahou křížem krážem o Nové budově Národního muzea najdete v našem archivu.

Nadstavba Nové budovy NM. Najdeme tu kanceláře, ale také větší výstavní prostor, bývalý Zasedací sál Sněmovny národů Federálního shromáždění
autor: Jan Zítka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.