Dějinami školství od středověku po současnost provází Národní pedagogické muzeum na Malé Straně 2/2

Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského patří mezi nejstarší muzea v České republice.

Vzniklo již v roce 1892 díky českým učitelům jako výraz snahy o uchování a dokumentování historických tradic českého školství, pedagogiky a odkazu J. A. Komenského. Významné vědecké a dokumentační centrum se orientuje na dějiny českého školství a pedagogiky, učitelstva a vzdělanosti v návaznosti na život, dílo a odkaz J. A. Komenského.

Národní pedagogické muzeum

„Komenský byl výjimečný tím, že chtěl vzdělání pro všechny lidi bez rozdílu. Pochopil, že svět se dá zlepšit jen výchovou a vzděláváním,“ vysvětluje ředitelka Národního pedagogického muzea Markéta Pánková.  

Národní pedagogické muzeum

Teprve nedávno, 27. března, odhalili u vchodu do muzea vůbec první pamětní desku věnovanou J. A. Komenskému. Autorem díla jsou Zdeněk a Petr Kolářští.

Národní pedagogické muzeum

Muzeum sídlí v historických domech U Zlatého slunce a U Zlatého šífu. Historie obou domů ve Valdštejnské ulici sahá až ke konci 14. století. Jejich nejznámějším majitelem byl Havel Oberšvender, takzvaný stříbrný komorník, opatrovatel stříbrného nádobí Rudolfa II., který oba domy koupil v roce 1623.

První díl o pedagogickém muzeu si můžete pustit níže. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.