Archeologie eurofie, to je název letošního ročníku Fotograf Festivalu

3. říjen 2019

Devátý ročník festivalu s názvem „Archeologie euforie“ představí výstavy, doprovodný edukativní program a diskuze věnované transformaci společnosti z totalitního režimu do kapitalismu v letech 1985–1995.

Bohatý festivalový program odprezentuje ve více než desítce galerií domácí i zahraniční autory, ale i to nejzajímavější z archivů institucí. Díky unikátnímu projektu online databáze „Má historie” se může zapojit i široká veřejnost.

Fotograf Festival se dlouhodobě věnuje tématům, která rezonují ve společnosti. Letošní téma se vztahuje k výročí 30 let od Sametové revoluce, rekapituluje postupný vývoj přibližně od 80. let až po definitivní nastolení neoliberálního kapitalismu ve společnosti.

„Hlavní výstava, kterou otevřeme 16. října v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, má název Obrazy konců dějin, kde se kurátor Pavel Vančát pokouší skrze nejen fotografii, ale přes média, jako časopisy nebo dokumentaci televize Nova, která začínala v polovině 90. let nějak shrnout vizualitu té doby," říká ředitelka festival Markéta Kinterová.

Fotograf Festival byl zahájen 26. září v Colloredo-Mansfeldském paláci výstavou Orient V. Festival potrvá do 14. listopadu.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.